Широко използван във всекидневното меню, лукът има благотворно действие както за профилактика, така и за лечение на редица заболявания. Затова лукът като подправка и лекарство, се използва много често в народната медицина и фармацията.
Той съдържа 7–10% глюкоза, фруктоза и захароза, 2-3% белтъчини, различни минерални соли – фосфор, калций, желязо, калий и лимонена киселина; витамините С, В1, В2, В6, Е и РР1 и етерични масла.
Лечебната сила на лука се дължи основно на фитонцидите, съдържащи се в него. Фитонцидите са вещества, които растенията отделят за самозащита от застрашаващите ги микроорганизми, вируси и дори насекоми и животни. Макар и в изключително малки количества те потискат развитието на едни микроорганизми и стимулират други. С това те заемат много важно място в регулирането на микрофлората на водата, въздуха и почвата. Известно е, че фитонцидите на лука убиват широк кръг патогенни микроорганизми. Всекидневната консумация на лук предпазва от грип, простудни заболявания, възпаления на горните дихателни пътища. Фитонцидите се справят с разлини гъбични инфекции.
Лукът съдържа активно вещество, което служи като биорегулатор. То предпазва от левкемия, спомага за нормализиране на кръвното налягане и предпазва от образуването на тромби. Лукът подсилва имунната ни система, има прочистващо действие, регулира нивото на кръвната захар, намалява холестерола. Има диуретични свойства. Със сок от лук могат да се лекуват заболявания на горните дихателни пътища, стомашни заболявания, хемороиди. Лукът помага на хора, оплакващи се от липса на апетит и хронична умора. Той се използва за премахване на лунички и различни петна по кожата. Подобрява състоянието на косата, ускорява растежа й, използва се за лечение на пърхот. Предпазва от някои видове рак.
Японски учени са установили, че лукът активира клетките на главния мозък, подобрява паметта и задържа процесите на стареене.
Редовната консумация на лук (суров или сготвен) ни предпазва и поддържа в добро здраве. Затова диетолозите съветват да изяждаме до 10 кг лук годишно.